SON DAKİKA
Hava Durumu

İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı

İsrail, Gazze'ye saldırılarını sürdürüyor. AB üyeleri İspanya, İrlanda ve Norveç, Filistin'i tanıdı. İspanya ve Norveç, İsrail-Hamas ateşkesini hızlandırmayı amaçlıyor. İspanya, Filistin devletini tanıyan ülkeler arasına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı

İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana  Gazze’ye yönelik saldırılarını tüm şiddetiyle sürdürüyor. Ağır insan hakları suçu işleyen İsrail’e tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) üyeleri  İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini 28 Mayıs 2024 tarihinde resmen tanıdı.

İspanya, İrlanda ve Norveç aldıkları bu kararla İsrail-Hamas arasında sağlanacak ateşkes sürecini hızlandıracağını kaydetti. Ayrıca Filistin devletini tanıma kararının diğer AB ülkelerini de teşvik edeceği bekleniyor.

İspanya Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Alegria basın toplantısında  "İspanya dönüm noktası olan, tarihi bir karar alarak, bu zamana kadar 143 olan Filistin devletini tanıyan ülkelerin arasına eklenmiştir. Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır." ifadelerine yer verdi.

TARİHİ BİR KARAR

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, konuya ilişkin tanıma kararı öncesinde "Bu, tek hedefi olan tarihi bir karardır: İsrailliler ve Filistinlilerin barışa ulaşması."  ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Sanchez, "Barışçıl bir geleceğe ulaşmak için herkesin tek çözüm olarak kabul ettiği şeye doğru ilerlemenin tek yolu budur; İsrail devletiyle barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan bir Filistin devleti.” demişti.

UKRAYNA'DA OLDUĞU GİBİ FİLİSTİN'DE…

Sanchez Filistin devletinin tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, İspanya'nın, "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu ifade etmişti.

NORVEÇ, FİLİSTİN DEVLETİNİ RESMEN TANIDI

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, iki devletli çözüm konusunda İsrail’in yapıcı taahhütte bulunmamasına tepki gösterdi. Filistin’i tanıma kararının, Norveç- Filistin ilişkilerinde dönüm noktası olduğunu belirtti.

İRLANDA’DAKİ FİLİSTİN MİSYONU STATÜSÜ BÜYÜKELÇİLİĞE YÜKSELTİLDİ

İrlanda Dışişleri Bakanlığı da, Batı Şeria'daki Ramallah'taki temsilcilik ofisini büyükelçiliğe yükselterek bir büyükelçi atayacağını, İrlanda'daki Filistin misyonunun statüsünü de büyükelçiliğe yükselteceğini duyurmuştu.

İSRAİL, GAZZE’YE SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR

Filistin direniş örgütü Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim 2023 tarihinde abluka altındaki şehirlerin kontrolü yeniden sağlamak amacıyla başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'na karşı İsrail güçleri harekete geçmişti.

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki sert müdahalesi ve hava saldırıları devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 984'ü aştı.

İSRAİL, ÇADIR KENTİ VURDU 

İsrail, 26 Mayıs 2024 tarihinde Gazze Şeridi’nin Refah kentinde sivillerin sığındığı “Güvenli Bölge” diye adlandırılan kampı vurdu. İsrail saldırılarının sonucunda Refah’ta en az 40 kişi hayatını kaybetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.