SON DAKİKA
Hava Durumu

Karadeniz'deki serseri mayınlara karşı başlatılan Üçlü Girişim hakkında bilinenler

Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekûn saldırılar neticesinde Karadeniz'e bıraktığı serseri mayınlara karşı Türkiye'nin girişimleriyle 11 Ocak 2024 tarihinde Romanya ve Bulgaristan ile birlikte Üçlü Girişim başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karadeniz'deki serseri mayınlara karşı başlatılan Üçlü Girişim hakkında bilinenler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlatılan işgal girişimi Karadeniz'e komşu olan ülkeleri de tehdit ediyor. Karadeniz'e serseri mayın bırakan işgalci Rusya; Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'ın güvenliğini tehlikeye atıyor. 

SERSERİ MAYINLARA KARŞI ÜÇLÜ GİRİŞİM 

Bu kapsamda Türkiye'nin girişimleriyle ülkeler arasında "Üçlü Girişim" başlatıldı. Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle İstanbul ile Çanakkale Boğazları'ndaki hakimiyetini elinde bulunduran Türkiye, bölgenin güvenliği için Romanya ve Bulgaristan ile ortak adım atma kararı almıştı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 11 Ekim 2023'te Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Karargâhı’nda Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev ve Romanya Savunma Bakan Yardımcısı Simona Cojocaru görüşme yaparak, serseri mayınlara karşı ortak hareket etme kararı aldı. 

ORTAK KOMİTE KURULACAK

Anlaşma, 11 Ocak 2024 tarihinde İstanbul'da “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı” imzalanarak sağlandı. Bakan Güler imza törenin ardından üç ülkede Deniz Kuvvetleri Komutanlarından oluşan bir komite kurulacağını belirtmişti. Güler açıklamasında, "Mutabakat Muhtırası ile birlikte ortaya konulacak iş birliğinin, Karadeniz’deki seyrüsefer güvenliğine büyük katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum. Ayrıca bu girişimin, ülkelerimiz arasındaki yakın işbirliğini artıracağına ve tecrübe aktarımına imkan tanıyacağına başta Karadeniz’de olmak üzere ilişkilerimizi daha da geliştireceğine yürekten inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.