SON DAKİKA
Hava Durumu

Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi uzatılacak mı?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Mart'ta süresi dolacak olan Tahıl Koridoru Anlaşmasının uzatılmasına yönelik görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2023 17:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi uzatılacak mı?

Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye'nin çabalarıyla 22 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi 18 Mart 2023'te dolacak. Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının sevkiyatı söz konusu anlaşmayla birlikte ilgili ülkelere gönderilecek.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıyiv ziyaretinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tahıl sevkiyatı hususunu görüştü. Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Gutterres Tahıl Koridoru Anlaşmasının uzatılmasına mutabık kaldıklarını belirtti.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Tahıl Koridoru Anlaşması'na yönelik olarak Türkiye'den açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru"ndan bugüne kadar 790 gemi ile 23,5 milyon tona yakın tahılın taşındığını belirtti. Bakan Akar anlaşmanın 18 Mart 2023'te dolacağını anımsatarak, "Tahıl girişiminin tarafları olan BM, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ukrayna, girişimin ikinci defa uzatılmasına yönelik olumlu görüşünü açıkladı. Rusya da benzer şekilde girişimin uzatılması konusunda olumlu tavır sergiliyor. Biz de tüm tarafların katkısıyla tahıl girişiminin devam edeceğini temenni ediyor ve bekliyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.