SON DAKİKA
Hava Durumu

Tahıl koridorunda anlaşmanın süresi doluyor: Son gemi Ukrayna'dan ayrıldı

Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatı yapmasına olanak sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi yarın doluyor. Son gemi bugün itibarıyla Ukrayna'da limandan ayrıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın anlaşmadan çıkmasının mümkün olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tahıl koridorunda anlaşmanın süresi doluyor: Son gemi Ukrayna'dan ayrıldı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi yarın sona eriyor. Devamlı olarak Rusya tarafından sekteye uğratılan Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi en son 18 Mart’ta dolmadan hemen önce, iki aylığına daha uzatılmıştı.

BM, anlaşmanın sona ermesinden bir gün önce, Ukrayna'nın güvenli Karadeniz tahıl ihracatına izin veren Tahıl Koridoru Anlaşması uyarınca son geminin, bugün Ukrayna'daki Çornomorsk limanından ayrıldığını açıkladı. Anlaşmanın uzatılması için 10 Mayıs tarihinde İstanbul’da Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında görüşmeler yapılmış ancak ilerleme sağlanamamıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, 18 Mayıs'ta süresi dolacak olan tahıl koridoru anlaşmasının, en az 2 ay daha uzatılması için çabaladıklarını belirtmişti.

“RUSYA HENÜZ SON TAVRINI BELİRLEMEDİ”

Dün tahıl koridoruyla ilgili soruları yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya’nın çıkarlarını ilgilendiren bir dizi konu hâlâ çözüme kavuşturulmuş değil. Rusya bu yüzden henüz son tavrını belirlemedi” dedi.

UKRAYNA: RUSYA’NIN ANLAŞMADAN ÇEKİLMESİ OLASI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Büyükelçisi Olga Trofimtseva, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Yapılan müzakerelerden sonra durum değişmedi. Tahıl Koridoru Anlaşması ve onun uzatılma olasılığı hakkında oldukça çelişkili bilgiler alıyoruz” ifadelerini kullanarak; Rusya'nın anlaşmadan çıkmasının mümkün olduğunu belirtti.

RUSYA TAHILI ŞANTAJ MALZEMESİ OLARAK KULLANIYOR

Bu arada tahıl meselesi, Pazartesi günü toplanan BM Güvenlik Konseyi gündemine de geldi. Birleşik Krallık ve ABD temsilcileri tahılın Rusya tarafından şantaj malzemesi olarak kullanıldığını vurguladı.

BMGK’de konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, “Rusya'nın hala bu anlaşmada kaybeden tarafmış gibi davranması iğrenç.” diyerek Ocak-Şubat 2023'te Rus buğdayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki katına çıktığına dikkat çekti.

"RUSYA, ANLAŞMADA KALMAYI KABUL ETTİ" İDDİASI

Öte yandan Bloomberg haber ajansına kimliği gizli kalmak kaydıyla bugün konuşan Türk yetkililer, Rusya’nın şimdilik anlaşmada kalmayı kabul ettiğini aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.