SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dışişleri, Gazze’deki BM okulunun vurulmasını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’deki El-Fahura Okulu'nu vurmasıyla ilgili açıklama yayımladı. Türkiye, saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınadığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 12:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dışişleri, Gazze’deki BM okulunun vurulmasını kınadı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almaya devam etmesini ve El-Fahura Okuluna saldırısını en şiddetli bir şekilde kınadığını belirterek; 19 Kasım 2023 tarihinde bir bildiri yayımladı.

"SALDIRIYI EN ŞİDDETLİ BİÇİMDE KINIYORUZ"

Bakanlık konya ilişkin yayımladığı bidirisinde, "İsrail’in, Gazze’de Birleşmiş Milletler tarafından işletilen Al-Fakhoora okuluna 18 Kasım günü yaptığı ve onlarca masum Filistinli çocuğu katlettiği saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz. İsrail’in bu saldırısı, Gazze’de doğrudan sivil halkı ve özellikle çocukları kasıtlı ve insafsız biçimde hedef aldığının bir başka kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

"ULUSLARARASI TOPLUM DAHA FAZLA GÖZ YUMMAMALIDIR"

Öta yandan çocuk ve kadınların öldürülmesinin insanlık için utaç vesikası olduğuna dikkat çekilen bildiride, "Gazze’de, son beş haftada İsrail’in ellerinde hayatını kaybeden kadın ve çocukların sayısı insanlık için bir utanç kaynağıdır.İsrail’in, işlediği bu ağır suçlarla hukuku ve tüm insani değerleri ayaklar altına almasına uluslararası toplum daha fazla göz yummamalıdır" denildi.

"KALICI ATEŞKES İLAN EDİLMESİ ŞARTTIR"

Bildiride ayrıca uluslararası camiaya çağrı yapılarak, "İnsanlık tarihine şimdiden kara bir leke olarak geçen bu katliamların sorumluları, yarattıkları bu tarifsiz acının hesabını yargı önünde mutlaka vereceklerdir. Gazze’de derhal koşulsuz ve kalıcı ateşkes ilan edilmesi şarttır. Uluslararası camianın vicdan sahibi her üyesini bu doğrultuda gereken adımları atmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

İSRAİL ORDUSU, GAZZE'DE BM'YE AİT OKULU VURDU

Gazze Şeridi'nde İsrail ordusu ile Hamas güçleri arasında yaşanan çatışmaların ardından Filistinli sivillere yönelik yoğun saldırılar başladı. İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi'nde yerinden edilen sivillerin yer aldığı Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki Birleşmiş Milletler'e bağlı El-Fahura Okulunu vurdu.

Birleşmiş Milletlere bağlı okula yönelik saldırıda, en az 50 sivil yaşamını yitirdi. Çok sayıda Filistinli sivilin sığındığı Cibaliye Mülteci Kampı'nda bulunan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait Fahura Okulu'na yerinden edilen sivillerin sığındığı biliniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.