SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Karadeniz'de mayınla mücadeleye ilişkin anlaşma imzalayacak

Türkiye, Bulgaristan ve Romanya 2024 yılı ocak ayında İstanbul’da Karadeniz'de deniz mayınlarıyla mücadeleye ilişkin bir anlaşma imzalamayı planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2023 18:52
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2023 18:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Karadeniz'de mayınla mücadeleye ilişkin anlaşma imzalayacak

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Karadeniz’de barış ve istikrarın yeniden tesinin başta kıyıdaş devletler olmak üzere tüm dünya güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirterek Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'nın ocak ayında İstanbul’da Karadeniz'de deniz mayınlarıyla mücadeleye ilişkin bir anlaşma imzalamayı planladığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, bugün düzenlenen yıllık basın değerlendirme toplantısında Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması'nı, yeniden aktif hale gelmesi için girişimlerini devam ettirdiğini ve   Karadeniz'de deniz mayınlarıyla mücadele etme konusunda çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

"TAHIL ANLAŞMASINI YENİDEN AKTİF HALE GELMESİ İÇİN GİRİŞİMLERE DEVAM EDİYORUZ”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Ukrayna-Rusya arasında devam eden çatışmalara ilişkin Türkiye olarak, ilk günden itibaren, bu krize çözüm bulabilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini her seviyede ve her platformda dile getiriyoruz. Temennimiz, tüm dünyayı etkileyen bu savaşın bir an önce son bulmasıdır. Yine, ülkemizin koordinasyonunda hayata geçirilen ve etkinliğiyle tahıl krizinin aşılmasına büyük katkı sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın, yeniden aktif hale gelmesi için de girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

“KARADENİZ’DE BARIŞ VE İSTİKRARIN YENİDEN TESİSİ TÜM DÜNYA İÇİN ÖNEMLİDİR”

Karadeniz’de barış ve istikrarın yeniden tesisinin, başta kıyıdaş devletler olmak üzere tüm dünya güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirten Bakan, “Türkiye olarak Karadeniz’deki dengeyi sağlayan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni dikkatle, sorumlu ve tarafsız bir biçimde uyguluyoruz ve uygulamakta da kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

ÜÇ ÜLKE ANLAŞMA İMZALAYACAK

Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı Türkiye öncülüğünde başlatılan “Üçlü Girişim” kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Romanya heyetlerinin yer aldığı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Toplantısı’nın 3. turunu 22-23 Kasım’da Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Güler, “Ayrıca 11 Ocak 2024 tarihinde üç ülkenin Savunma Bakanlarının katılımı ile İstanbul’da imza töreninin yapılmasını da planlıyoruz.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.