SON DAKİKA
Hava Durumu

"Mariupol'de 20 Gün" belgeseli 2023 Oscar Ödülleri kısa listesinde

Savaş muhabiri, fotoğrafçı ve kameraman Mstislav Çernov'un, Rusya tarafından haftalar boyunca yoğun bir şekilde bombalanan Mariupol kentinde çektiği görüntülere dayanan belgesel film, 2 kategoride Oscar Ödülleri'nin kısa listesine girdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 19:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Mariupol'de 20 Gün" belgeseli 2023 Oscar Ödülleri kısa listesinde

Oscar Ödülleri'ni belirleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Belgesel de dahil olmak üzere 10 dalda kısa listesini açıkladı.

Pulitzer Ödüllü fotoğraf sanatçısı, yazar ve yönetmen Mstislav Çernov'un, "Mariupol'de 20 Gün" adlı filmi, 96. Akademi Ödülleri'nde Uzun Metrajlı Belgesel Film ve En İyi Uluslararası Film kategorilerinde kısa listeye girdi.

"Mariupol'de 20 Gün" filmi, Rusya’nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi neticesinde en çok tahribatın ve can kaybının yaşandığı kentlerden biri olan Mariupol şehrinde oluşan yıkım ve katliamı konu alıyor.

KESİN ADAYLAR OCAK AYINDA AÇIKLANACAK

96. Akademi Ödülleri için kesin adaylar, 12-17 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılacak oylama ile belirlenecek. 24 Ocak'ta ise Oscar adayları açıklanacak. 12 Mart 2024 tarihinde ise Los Angeles'ta düzenlenen törenle 95. Oscar Ödülleri sahiplerini bulacak.

"MARİUPOL'DE 20 GÜN"

"Mariupol'de 20 Gün adlı belgesel film, savaş muhabiri, fotoğrafçı ve kameraman Mstislav Çernov'un yoğun Rus saldırılarına maruz kalan Mariupol kentinde çektiği görüntülere dayanarak hazırlanan bir çalışma. Bu film, Çernov'un ilk yönetmenlik denemesi oldu. Film, Ukrayna’da en çok hasılat yapan belgesel film olarak tarihe geçti.

Fotoğrafçı Yegen Maloletka ve gazeteci, yapımcı Vasılisa Stepanenko da filme katkıda bulundu. Maloletka ile Stepanenko, Çernov ile birlikte Associated Press çekim ekibinin bir parçası olarak Mariupol'de kalan ve Rusya Federasyonu'nun işlediği suçları belgelemeye devam eden tek uluslararası gazeteci ekibiydi. Çernov, Maloletka ve Stepanenko, bu çalışmalarından dolayı Pulitzer Ödülü'ne layık görüldüler.

RUSYA'NIN EN YOĞUN BOMBARDIMANLARINA MARUZ KALAN MARİUPOL

Ukrayna'nın güneydoğusundaki liman kenti Mariupol, 24 Şubat 2022'de Putin Rusyası'nın başlattığı işgal girişimi ve saldırıların en yoğun yaşandığı bölgelerden birisi. 

Haftalarca karadan, denizden ve havadan bombalanan kentin çoğu kısmı Rus saldırılarında yok edildi. Ukrayna yetkililerinin açıklamalarına göre kentte en az 20 bin sivil hayatını kaybetti. Kentte hayatını kaybedenlerin sayısını gizlemek için Rus işgal güçleri, saldırılarda zarar gören apartmanları, enkaz kaldırma çalışmalarını yapmadan iş makineleriyle yıktı. İşgalciler, hayatını kaybeden insanları toplu mezarlara gömdü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.