SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya 5 Kırım Tatar siyasi mahkûmun tutukluluk süresini uzattı

Rusya'nın Rostov-on-Don kentindeki Güney Bölge Askerî Mahkemesi, Kırım'ın Canköy bölgesinden 5 Kırım Tatarı siyasi mahkûmun tutuklu yargılanma süresini uzattı.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2024 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2024 15:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya 5 Kırım Tatar siyasi mahkûmun tutukluluk süresini uzattı

2014 yılından bu yana Rus işgali altında olan Kırım'da, Rusya'nın Kırım Tatarlarına yönelik uyguladığı baskı politikaları devam ediyor.

Kırım Dayanışması insan hakları teşkilâtı, Kremlin yönetimi tarafından kurgulanan düzmece davalar çerçevesinde cezaevinde tutulan beş Kırım Tatarı siyasi mahkûm hakkında tutukluluk sürelerinin uzatılması kararı verildiğini kamuoyu ile paylaştı.

BİR SİYASİ MAHKÛMUN AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR!

Avukat Lilya Gemeci, Rus Mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsaklardan Ekrem Kroş, Leman Zekiryayev, Osman Abdurazakov, Ayder Asanov ve Refat Seydametov hakkında 3 Mayıs 2024 tarihine kadar gözaltı merkezinde kalma kararı verdiğini belirtti.

Tutuklu mahkûmlardan Leman Zekiryayev'in acil bir ameliyata ihtiyacı olduğunu ve bu konuya dair gerekli tıbbi belgelerin Mahkemeye sunulduğunu ancak bu argümanların dikkate alınmadığını kaydeden Avukat Gemeci, söz konusu karar hakkında temyize başvuracaklarını söyledi.

24 Ocak 2023 tarihinde sabahın erken saatlerinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri ve müfettişlerin katılımıyla Canköy ilçesinin köylerinde arama yapılmıştı. Güvenlik güçleri, altı Kırım Tatarı Leman Zekiryayev, Osman Abdurazakov, Ayder Asanov, Refat Seydametov, Ekrem Kroş ve 67 yaşındaki Halil Mambetov'u gözaltına alarak Simferopol'e (Akmescit) götürmüş ve tutuklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.