SON DAKİKA
Hava Durumu

Taşeva, Ukrayna'nın Kırım'daki ana görevlerinden birini açıkladı

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, işgalden kurtarıldıktan sonra Kırım’da, Ukrayna kamu makamlarının yenilenmesi görevinin öncelikli görevlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2023 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2023 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taşeva, Ukrayna'nın Kırım'daki ana görevlerinden birini açıkladı

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasından sonra öne çıkan ana görevlerden birinin, yarımadada Ukrayna kamu makamlarının yenilenmesi olduğunu vurguladı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de dün “Kırım Dalgası” (Crimea Wave) Forumu düzenlendi. Forumda siyasi, ekonomik, kültür ve enformasyon alanlarında uzman olan kişiler, gençlerin Rus işgali altındaki Kırım Yarımadası’nın işgalden arınması ve yeniden entegrasyonu konusundaki rolünü ele aldı. Foruma konuşmacı olarak katılan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Ukrayna'nın hazırladığı, işgalden arındırılmış Kırım'da uygulanacak öncelikli tedbirler planına dair açıklamalarda bulundu.

“KIRIM İŞGALDEN KURTARILACAK”

Taşeva, “Bugün, Kırım’ın işgalden kurtarılacağının daha iyi anlaşıldığını görüyoruz. Geri dönüş yolumuz yok. Cumhurbaşkanı bize, işgalden hemen sonra Kırım’da gerçekleştirilecek olan öncelikli tedbirler planının geliştirilmesi ve hazırlanması için talimat verdi. Devlet makamlarından şimdiden anlamlı yanıtlar aldık.” dedi.

ANA GÖREVLERDEN BİRİ YARIMADADA UKRAYNA KAMU MAKAMLARININ YENİLENMESİ

Ana görevlerden birinin Kırım’daki Ukrayna kamu makamlarının yenilenmesi olacağını belirten Taşeva, “Bizim görüşümüze göre Kırım’da ilk önce askeri idare oluşturulmalıdır. Daha sonra askeri-sivil idareye geçiş sağlanacak. Daha sonra da seçimler ve sivil düzene geçiş olacak.” dedi.

GENÇLERİN SÜRECE DAHİL OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

Bu bağlamda Kırım için yedek personel oluşturulması konusunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Kırım Temsilcisi, “Gençlerin sürece dahil olması bizim için çok önemli. Onlar, Kırım Yarımadası'na gidecek ve Kırım'ımızı yeniden inşa edecek, yeniden yapılandırma personeli olmalıdır." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.