SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜRPAV Başkanı Dr. Sinan Demirtürk: Şuşa Beyannamesi bölge barışının teminatıdır!

TÜRPAV Başkanı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sinan Demirtürk Şuşa Beyannamesinin imzalanmasının 3. yıl dönümünde sözde Rus barış gücü askerlerinin Karabağ'dan geri çekilişini Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2024 14:14
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2024 17:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TÜRPAV Başkanı Dr. Sinan Demirtürk: Şuşa Beyannamesi bölge barışının teminatıdır!

Yağmur Filiz Şahin/QHA Ankara

Azerbaycan ile Türkiye arasında askerî ve diplomatik ilişkiyi bir üst seviyeye taşıyan Şuşa Beyannamesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 12 Haziran 2021’de imzalanmıştı. Beyannamenin imzalanmasının yıl dönümünde sözde Rus Barış Gücü askerlerinin Azerbaycan’da Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa’dan tamamen çekilmesi ise Türk dünyasında önemli bir olay haline geldi.

SÖZDE RUS BARIŞ GÜCÜ ASKERLERİ ŞUŞA BEYANNAMESİNİN YIL DÖNÜMÜNDE KARABAĞ'DAN TAMAMEN ÇEKİLDİ

Türkiye Politik Stratejik Vakfı (TÜRPAV) Başkanı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sinan Demirtürk, sözde Rus barış gücü askerlerinin Şuşa Beyannamesi’nin imzalanmasının 3. yıl dönümünde bölgeden tamamen çekilmesini Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirdi.

Şuşa Beyannamesinin önemine değinen Dr. Demirtürk, söz konusu anlaşmanın yalnızca Azerbaycan ile Türkiye arasında değil Kafkasya bölgesindeki siyasi zeminin değişimine vesile olduğunu kaydetti. Demirtürk, “Şuşa Beyannamesi aynı zamanda Türkiye ile Azerbaycan arasında kopmayacak kardeşlik bağlarının stratejik bir ittifaka evrildiğini göstermiş oldu” dedi. Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Zaferi ile birlikte işgal edilen topraklarını kurtardığına dikkat çeken Demirtürk, Kafkasya’daki gelişmelerin dünya kamuoyunda yakından takip edildiğini ifade etti.

Demirtürk, Cumhurbaşkanı Aliyev’in geçen haftaki Türkiye ziyaretine işaret ettiği konuşmasında, “İki kardeş ülkenin ilişkileri Sayın Aliyev’in bu ziyareti sayesinde yeni anlaşmalarla zirveye çıkmış oldu. Bakanlıklar ve kurumlar arasında ikili iş birliği daha da anlamlandırılmış oldu. Böylelikle ortak dış politika zemini gelişiyor.” dedi. Ayrıca Demirtürk, dünyada var olan gelişmeler konusunda iki ülkenin ortak bir fikir ve diplomaside hareket edebildiğini de vurguladı.

HOCALI HAVALİMANI'NA AZERBAYCAN BAYRAĞI DİKİLDİ

Sözde Rus Barış Gücü askerlerinin Azerbaycan’ın tamamını terk ettiklerini belirten Demirtürk, Hocalı Havalimanı’na Azerbaycan bayrağının dikildiğini dile getirdi. Demirtürk böylelikle inşası tamamlanan kara yolları, hastane, eğitim kurumu ve yaşam alanı ile Azerbaycan’ın gerçek sahiplerinin bir an önce Karabağ bölgesine geri dönüşlerinin sağlanacağının altını çizdi. Demirtürk değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

Karabağ yeniden ayağa kaldırılıyor. Dünyanın bunu gözlemesi gerekir. Başta Fransa olmak üzere Azerbaycan, Batı’da sürekli Ermeni sivillere zarar veren bir devlet gibi gösterme girişimi devam ediyor. Fakat Azerbaycan ordusu İkinci Karabağ Savaşı’nda hiçbir Ermeni sivilin burnu kanamadan Karabağ’da hakimiyeti sağlamış ve bunu takip eden anti terör savunmada sadece elinde silah bulunduran terör örgütü üyeleriyle mücadele etmiştir. Bu çerçeve içerisinde 100 bini aşan Ermeni vatandaşının Karabağ topraklarını barış içerisinde terk etmesi Azerbaycan diplomasisini ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin en büyük başarısı olmuştur. Şuşa Beyannamesi bölge barışının teminatıdır.

"İSMAİL BEY GASPIRALI'NIN ŞİARI TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI BÜNYESİNDE HAYATA GEÇTİ"

Öte yandan Türk dünyasının birliğine vurgu yapan Demirtürk, Kırım Tatar aydını, Tercüman gazetesinin kurucusu, fikir insanı İsmail Bey Gaspıralı’nın, “Dilde, fikirde, işte birlik” şiarının Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesinde hayata geçtiğini ifadelerine ekledi. Türk ve İslam dünyasının Kurban Bayramı’nı tebrik eden Demirtürk sözlerine, “Türk ve İslam dünyasının farklı coğrafyalarındaki baskı, soykırım, kan ve gözyaşının son bulmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadeleriyle son verdi.

RUS BARIŞ GÜCÜ AZERBAYCAN'DAN TAMAMEN AYRILDI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından konuya ilişkin 12 Haziran 2024 tarihinde yapılan açıklamada, sözde Rus Barış Gücüne ait personel ve araçların ülke topraklarını tamamen terk ettiği bildirildi. Bakanlık, Rus birliklerin Hocalı'daki askeri üsten çıkmasına ve Hocalı Havalimanı önünde Azerbaycan bayrağının göndere çekilmesine ilişkin görüntüleri kamuoyu ile paylaştı.

İKİNCİ KARABAĞ SAVAŞI

Azerbaycan 8 Kasım 2020 tarihinde Şuşa'yı ve topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarma operasyonuyla; 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü kurtararak savaşı, zaferle sonuçlandırdı. Savaşın sonunda 2 bin 907 Azerbaycan askeri şehit oldu. Ermenistan yenilgiyi kabul ederek işgal altındaki Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım’da imza attı.

Ancak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Kasım tarihinin Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat günü olması nedeniyle zafer tarihini 8 Kasım 2020 olarak değiştirme kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.