SON DAKİKA
Hava Durumu

İran ve Ermenistan, Güney Azerbaycan'ı zehirlemeyi sürdürüyor!

Ermenistan’da bulunan ve dünyadaki nükleer santraller arasında en tehlikeli ve en güvensiz tesis olarak kabul edilen Metzamor Nükleer Santrali’nden Aras Nehri'ne radyoaktif maddeleri salmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran ve Ermenistan, Güney Azerbaycan'ı zehirlemeyi sürdürüyor!

Ermenistan’da bulunan ve dünyadaki nükleer santraller arasında en tehlikeli ve en güvensiz tesis olarak kabul edilen Metzamor Nükleer Santrali’nden Aras Nehri'ne radyoaktif maddeleri salmaya devam ediyor. Güney Azerbaycan'daki İran yönetimi ise bu hususta harekete geçmemek için ısrar ediyor.

ERMENİSTAN DOĞRULADI, İRAN YALANLADI

İran ve Ermenistan yetkilileri geçtiğimiz haftalarda Metzamor Nükleer Santrali’nin atıklarını nehre boşalttığını doğrulamıştı. Ancak şimdi İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Salami nehrin kirlenmediğini iddia ediyor. Salami, Araz nehrinin suyunun sürekli kontrol edildiğini öne sürdü. Salami'nin iddiasının aksine çevre uzmanları ve bölge sakinleri, Araz Nehri'nin Metzamor Nükleer Santrali tarafından hâlâ zehirli maddelerle kirletildiğini söylüyor.

İran rəsmisi Araz çayının Ermənistan tərəfindən çirkləndiyini danır

İRAN VE ERMENİSTAN, GÜNEY AZERBAYCAN'I ZEHİRLİYOR

2023 yılının Temmuz ayında Ermenistan’da bulunan ve dünyadaki nükleer santraller arasında en tehlikeli ve en güvensiz tesis olarak kabul edilen Metzamor Nükleer Santrali’nden Aras Nehri'ne radyoaktif maddelerin salındığı ortaya çıkmıştı.

ERMENİLERİN ENDÜSTRİYEL ATIKLARI SONUCUNDA OLUŞAN KİRLİLİK, GÜNEY AZERBAYCAN'I VURDU

Aras Nehri'ne salınan endüstriyel atıklar sonucunda oluşan kirlilik, Güney Azerbaycan’da bulunan Erdebil şehrinde mide kanserinden ölüm oranını, İran’daki ortalama ölüm oranının 5 katına çıkardığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.