SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan Çin'in casus uygulaması TikTok'u yasaklayacak

Kırgızistan Dijital Kalkınma Bakanlığı, ülkede Çin'in casus uygulaması TikTok'u yasaklayacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 13:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan Çin'in casus uygulaması TikTok'u yasaklayacak

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı geçen yıl ülkede Çin merkezli TikTok uygulamasının kullanımını yasaklanma kararı almıştı. Kırgızistan Dijital Kalkınma Bakanlığı 17 Nisan 2024 tarihinde, ülkedeki bütün telekom operatörlerine TikTok'a erişimi kısıtlamak için harekete geçmeleri yönünde yönerge gönderdi.

KIRGIZ CUMHURİYETİ KANUNUNUN 2-1. MADDESİ

Bakanlıktan telekom operatörlerine gönderilen yönerge mektubunda, "Kararın dayanağı, bu hizmetin Kırgız Cumhuriyeti'nde çocukların sağlığına ve fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimine zarar verilmesini önlemeye yönelik tedbirlere ilişkin Kırgız Cumhuriyeti Kanununun 2-1. maddesinin gerektiliği doğrultusunda, talep edilen işlemlerin başlatılması ve gereğinin uygulanmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

TİKTOK ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Öte yandan Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığından 30 Ağustos 2023 tarihinde yapılan açıklamada, TikTok uygulamasının çocukların zihinsel gelişimi ve sağlığını olumsuz etkilediği kaydedilmiş, bu yönde halktan çok sayıda şikayet geldiğini ve şikayetlerin sayısında artış olduğunu vurgulanmıştı.

KIRGIZİSTAN'DA ÇOCUKLARIN HAKLARI KORUNUYOR

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 14 Ağustos 2023 tarihinde, çocukların bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla bir dizi yasa onaylamıştı. İmzalanan yasa ile çocukların gelişimine zarar verebilecek yayın ve bilgilerin dağıtımının kısıtlanması ve yasaklanmasına ilişkin gereklilikler uygulanmaya başlamıştı.

Çinli ByteDance firmasına ait olan TikTok uygulaması birçok ülkede veri ihlali gerekçesiyle yasaklamıştı. Ayrıca ÇKP hükumetine veri sağladığı bilinen uygulama, Doğu Türkistan’da devam eden Uygur soykırımına verdiği destek ile de gündeme gelmişti.

TİKTOK SAHİBİ İNSANLARIN VERİLERİNİ ÇİN YÖNETİMİ İLE PAYLAŞIYOR

Daha önce uygulamanın sahibi olan Çnli ByteDance şirketinin, kullanıcıların kişisel verilerini Çin yönetimi ile paylaştığı ve insanların iznisiz veri topladığı ortaya çıkmıştı. Avrupa Birliği'nin (AB) tüm kurumları, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, Yeni Zelanda, Belçika, Danimarka, ABD ve Tayvan TikTok'u yasaklamıştı.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.