SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan Avrupa'ya olası Türkmen gazı arzını duyurdu

Türkmenistan'ın eski Cumhurbaşkanı ve Halk Konseyi Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, ülkesinin Türkiye ve Avrupa'ya Türkmen gazının sağlayabileceğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 20:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan Avrupa'ya olası Türkmen gazı arzını duyurdu

Bu yıl "Küresel Meseleler İçin Yerel Yaklaşımlar" temayla düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF) 2024'e katılan Türkmenistan eski Cumhurbaşkanı ve Halk Konseyi Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Türkiye ve ülkesi arasında gaz anlaşmasının imzalanmasının ardından, Türkmenistan'ın gazını Türkiye ve Avrupa'ya sağlayabileceğini bildirdi.

HAZAR DENİZİ VE AZERBAYCAN ÜZERİNDEN AVRUPA'YA

Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov'un daha önce Türkiye'ye yaptığı ziyarette, doğal gaz tedariği alanında ortaklığın geliştirilmesine ilişkin İşbirliği Anlaşması da dahil olmak üzere çeşitli anlaşmalar imzalanmıştı. Forumda tekrar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Berdimuhamedov, iki ülke arasında gaz anlaşması imzladı. Berdimuhamedov ayrıca, Türkmenistan'dan gelen gazın Türkiye ve Avrupa'ya iki şekilde akabileceğini aktararak, Hazar Denizi ve Azerbaycan üzerinden (Aşkabat ve Bakü deniz sınırı konusunda anlaşmaya varır varmaz) ve ya boru hattı altyapısı aracılığıyla gönderile bileceğini belirtti.

TRANS-HAZAR DOĞAL GAZ BORU HATTI

Öte yandan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkmenistan, enerji akışlarını çeşitlendirme stratejisine bağlı ve Trans-Hazar Doğal Gaz Boru Hattı projesinin uygulanması konusunda Avrupalı ​​ortaklarla işbirliğini sürdürmeye hazır. Türkmenistan tarafından başlatılan bu fikir, başlangıçta sadece ekonomik ve ticari açıdan yararlı bir proje değildi. Ülkemiz için, aynı zamanda enerji üreticileri, transit ülkeler ve tüketicilerin çıkarlarının eşit olarak gözetilmesi temelinde, küresel enerji güvenliği ve istikrarının sağlanmasının temel koşulu olarak kabul edildi" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.