SON DAKİKA
Hava Durumu

Refat Çubarov: Kırım’da II. Katerina’nın, Stalin’in başaramadığı şeyleri Putin yapmaya çalışıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş bittikten sonra Rusya’nın tekrar Ukrayna’ya, Kırım Tatarlarına, Kafkasya halklarına, Orta Asya ve Baltık ülkelerine saldırmaması için önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2023 21:38
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2023 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Refat Çubarov: Kırım’da II. Katerina’nın, Stalin’in başaramadığı şeyleri Putin yapmaya çalışıyor

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin ilan edilişinin 105. yıldönümüne ithafen uluslararası konferans düzenlendi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov konferansta yaptığı konuşmada, Rusya’nın Kırım Tatar halkına karşı tarih boyunca işlediği suç eylemleri cezalandırılmadığı için şu anda işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatar halkının yok edildiğine dikkat çekti.

Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş bittikten sonra Rusya’nın tekrar Ukrayna’ya, Kırım Tatarlarına, Kafkasya halklarına, Orta Asya ve Baltık ülkelerine saldırmasını engellemek gerektiğini belirten  KTMM Başkanı Refat Çubarov, “105. kuruluş yıldönümünü bugün kaydettiğimiz Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti, Kuzey Kafkasya ve Dağıstan halklarının kendi kaderini tayin etme hakkını uygulama şekli olmuştu. Rus İmparatorluğu dağıldığında birçok halk kendi geleceğini kurmaya çalıştı. Aynı girişimde Kırım Tatarları da bulundu. 1917’de Bahçesaray’da toplanan Kurultay’da Kırım Halk Cumhuriyeti ilan edilmişti. Hepimizin bildiği sebeplerden dolayı birçok halkın beklentileri boşa çıktı, çünkü bir devletten diğerine dönüşüm aşamasında emperyal güç yıkıcı hale geldi ve yerli halkların kendi bağımsız devletlerini kurmasına izin verilmedi. Tüm bunlar tarihte kalıyor, ama bu tarihten şu an yaşadığımız olaylarla bağlantılı dersleri çıkarmalıyız.” şeklinde konuştu. 

“PUTİN, 2. KATERİNA, STALİN’İN YAPAMADIĞINI YAPMAK İSTİYOR”

Rusya’nın yeni suçlarını engellemek için işlediği tüm suçların uygun bir şekilde cezalandırılması gerektiğine dikkat çeken Çubarov, “Biz Kırım Tatarları, Ukrayna devletinin bir parçası olarak, şu an hiç olmadığı kadar tüm medeni dünya için, saldırganlığına gerekli şekilde tepki verilmeyen devletin (Rusya) nasıl bir halkı tamamen yok edebileceğini gösteren bir örnek teşkil ediyoruz. Rusya Kırım’ı işgal ettiği 2014’ten bu yana başımıza gelenler, 2. Katerina’nın, daha sonra Stalin’in yapamadığı şeylerin devamıdır…Şimdi ise Putin bizimle uğraşıyor… Yeni Putinleri istemiyoruz.” dedi.

ÇUBAROV’A NİŞAN TAKDİM EDİLDİ

Konferansta Sürgündeki Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a ise Halklararası Dostluk Nişanı'nı takdim etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.