SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Ukrayna'da oluşturduğu mayın kirliliği, siviller ve insani yardım çalışanlarına ölüm saçıyor!

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın işgalindeki Ukrayna topraklarında mayın tarlalarının çiftçileri ve sivil halkı tehdit ettiğini açıkladı. BM Cenevre Ofisi tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısında, mayın kirliğinin ciddi bir seviyeye ulaştığı belirtildi. Ayrıca, Rus işgalindeki bölgelere BM'nin kısıtlı bir şekilde ulaşabildiği ve işgalci Rusların insani yardım faaliyetlerine bile izin vermediği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2023 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2023 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Ukrayna'da oluşturduğu mayın kirliliği, siviller ve insani yardım çalışanlarına ölüm saçıyor!

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'da yarattığı mayın kirliliği, siviller, çiftçiler ve insan yardım kuruluşu çalışanları için ölüm saçıyor. Birleşmiş Milletler, Rusya'nın işgalindeki Ukrayna topraklarında mayın tarlalarının çiftçileri ve sivil halkı tehdit ettiğini açıkladı.

BM Cenevre Ofisi Enformasyon Birimi Basın ve Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Rolando Gomez, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Avrupa Direktörü Birgitte Bischoff Ebbesen, dün düzenlenen ortak basın açıklamasında konuştu. Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın şiddetle devam ettiğini aktaran temsilciler, insani yardım faaliyetlerinin mayın kirliliği nedeniyle sekteye uğradığını kaydetti.

"MAYIN KİRLİLİĞİ, ÇİFTÇİLERİ VE YARDIM KURULUŞLARININ ÇALIŞANLARI İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, mayın kirliliği konusunda açıklama yaparak,  "Mayın kirliliği, çiftliklerine dönmek isteyen çiftçileri ve insani yardım sağlayan kuruluşların çalışanları için tehdit oluşturuyor. Bu durum özellikle her ay onlarca mayın bağlantılı kazanın rapor edildiği Harkiv, Mıkolayiv ve Herson bölgelerindeki tarım alanları için endişe verici." ifadesini kullandı.

Öte yandan Birleşmiş Milletlerin savaşın devam ettiği Ukrayna'da nisan ayı sonu itibarıyla 5.4 milyon kişiye insani yardım ulaştırdığı öğrenildi. Özellikle, ülkenin doğu ve güneyindeki Rus işgalindeki bölgelerde çatışmaların devam ettiğini kaydeden BM Temsilcisi, "Yardımlar, 2.1 milyondan fazla kişiye nakit ve 3.5 milyon kişiye gıdayı içerirken, yaklaşık 3 milyon kişiye de sağlık hizmetleri ve ilaç erişimi sağlandı" dedi.

RUS İŞGALİNDEKİ BÖLGELERE BM İNSANİ YARDIM GÖTÜREMİYOR!

Ayrıca, Rusya'nın işgalindeki bölgelerde Birleşmiş Milletler faaliyetlerinin son derece kısıtlı bir şekilde yapıldığını ifade eden temsilci, Donetsk, Harkiv ve Lugansk'ta 40 kasaba ve köydeki 60 bin kişiye yardımların erişebildiğini vurguladı. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu temsilcisi ise Ukrayna'daki çatışmaların devam etmesi nedeniyle yardım faaliyetlerinin devam etmesi ve kaynakların artırılması uyarısı yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.