SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Çin'e bir darbe daha: Casus uygulaması TikTok yasaklandı!

ABD Temsilciler Meclisi, Çin’in casus uygulaması TikTok’u ülke çapında yasaklayan yasa tasarısını onaylayarak Senato'ya gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Çin'e bir darbe daha: Casus uygulaması TikTok yasaklandı!

ABD, Çin’e istihbarat bilgileri sağladığı belirtilen ve ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok'u yasakladı. ABD Temsilciler Meclisinde 13 Mart 2024 tarihinde yapılan oylamada, 352 "evet" oyuna karşı, 65 "hayır" oyu alan "Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası" başlıklı tasarı kabul edildi.

ABD VATANDAŞLARINA AİT BİLGİLER ÇİN YÖNETİMİNE İLETİLDİ

Tasarı, TikTok'un Çinli ana ortağı ByteDance şirketinden ayrılmasını, aksi takdirde TikTok'un ilgili uygulama marketlerinden 5 ay süreyle veya tamamen yasaklanmasını öngörüyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak oylarıyla kabul edilen tasarıya destek verenler, Çin merkezli ByteDance firmasının TikTok aracılığıyla elde ettiği ABD vatandaşlarına ait bilgilerin Çin yönetimine iletildiğini savunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise tasarıyı, masasına gelmesi durumunda, ulusal güvenlik hassasiyeti nedeniyle imzalayacağını açıklamıştı.

TİKTOK 11 ÜLKEDE YASAKLANMIŞTI

Daha önce uygulamanın sahibi olan Çinli ByteDance şirketinin, kullanıcıların kişisel verilerini Çin yönetimi ile paylaştığı ve insanların iznisiz veri topladığı ortaya çıkmıştı. Avrupa Birliği'nin (AB) tüm kurumları, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, Yeni Zelanda, Belçika, Danimarka, ABD ve Tayvan TikTok'u yasaklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.