SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'den ABD'ye misilleme: 12 ABD'li şirkete yaptırım!

Çin ile ABD arasındaki gerginlik artarak devam ediyor. ABD'nin 37 Çinli şirkete yaptırım uygulamasının ardından Çin, 12 ABD'li şirket için yaptırım kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 13:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'den ABD'ye misilleme: 12 ABD'li şirkete yaptırım!

Çin'in dünya pazarındaki hegemonyasını güçlendirmek için ürettği mallar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını daha da alevlendirdi. ABD Ticaret Bakanlığının 37 Çin şirketine yaptırım uygulamasının ardından Çin misilleme yaptı. Çin yönetimi de 12 ABD şirketine yaptırım uygulayacağını duyurdu.

12 ŞİRKET VE YÖNETİCİLERİNİN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANDI

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından 22 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çin’in hak idda ettiği Tayvan'a silah satışı faaliyetlerine katılan 12 ABD’li şirkete ve bu şirketlerin 10 üst düzey yöneticisine yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Haklarında yaptırım kararı alınan; "Lockheed Martin Missiles and Fire Control’’ ve ‘‘General Dynamics Ordnance and Tactical Systems’’ şirketlerinin de aralarında bulunduğu ABD’li 12 şirketin ve bu şirketlerin 10 üst düzey yöneticisinin Çin’deki taşınır, taşınmaz ve diğer mal türlerinin dondurulması ve yöneticilerin Çin’e girişinin yasaklanması kararı alındı.

ÇİN'İN ABD'YE KARŞI HAMLESİ

Kararda ayrıca ABD’nin; Çin’in kendi toprağı olduğunu öne sürerek hak iddia ettiği Tayvan'a silah satmasının, Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiride belirlenen hükümlere, Çin’in iç işlerine karışarak egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.