SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Tayvan'a karşı başlattığı tatbikata dünyadan tepki yağıyor!

Çin yönetiminin Tayvan'a yönelik başlattığı geniş kapsamlı tatbikata, dünya ülkelerinden tepki gelmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 17:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Tayvan'a karşı başlattığı tatbikata dünyadan tepki yağıyor!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor.

Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı.

"BAŞKOMUTAN OLARAK BENİM SORUMLULUĞUM ÜLKEYİ KORUMAKTIR"

Çin'in Tayvan'a yönelik başlattığı tatbikata karşı dünya ülkelerinden tepki gelmeye başladı. Bu kapsamda ABD, Avustralya ve Japonya'dan tepkiler geldi. Tayvan lideri Lai Ching-te, "Askeri reformları desteklemeye devam ediyorum. Başkomutan olarak benim sorumluluğum ülkeyi korumaktır." dedi.

"TAYVAN BOĞAZI'NDA BARIŞ VE İSTİKRAR HEPİMİZİN ÇIKARINADIR”

Öte yandan ABD'li Korgeneral Stephen Sklenka, Çin'in Tayvan çevresindeki tatbikatlarından endişe duyduğunu açıkladı. 

Bir diğer açıklama da Avustralya'dan geldi. Dışişleri Bakanı Penny Wong, geniş çaplı askerî operasyonların, bir kazaya yol açma ya da gerilimi tırmandırma riskinden endişe duyduğunu belirterek, “Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar hepimizin çıkarınadır.” dedi.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN İSTİKRARI AÇISINDAN DA ÖNEMLİ"

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Ada yakınlarında başlattığı askerî tatbikatın bölgedeki barış ve huzuru baltaladığını belirterek, "Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar, sadece ülkemizin ulusal güvenliği açısından değil tüm uluslararası toplumun istikrarı açısından da önemli" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.