SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kore’den Rusya'ya yeni yaptırım

Güney Kore, Kuzey Kore ile ilişkileri nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kore’den Rusya'ya yeni yaptırım

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı 2 Nisan 2024 tarihinde, Kuzey Koreli uzmanları Rusya Federasyonu'nda çalışmaya davet ederek Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarının finansmanına katkıda bulunan iki Rus mühendise ve iki tüzel kişiye karşı yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

İKİ RUS ŞİRKETİNE VE BAŞKANLARI YAPTIRIM

Rus devletine ait "Intellect" ve "Sodeystvie" şirketleri ile iki şirketin başkanı Sergey Kozlov ve Fyodor Panfilov kara listeye alındı. "Intellect" şirketinin, bulut tabanlı yazılım çalışanları da dahil olmak üzere Kuzey Koreli uzmanların Rusya'da çalışmak üzere belgeler hazırlamasına yardımcı olduğu bildirildi. Buna ek olarak "Sodeystvie" şirketi, Kuzey Koreli işçilerin Rusya Federasyonu'na girme ve ülkede yasal olarak kalma haklarının kaydedilmesine yardımcı olduğu aktarıldı.

RUSYA İLE KUZEY KORE ARASINDA ASKERİ KARGO TAŞIMACILIĞI

Ayrıca Rusya'ya ait iki Rus gemisi Angara ve Lady R'ne yaptırım getirildi. Bakanlık bu iki geminin, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Rusya ile Kuzey Kore arasında askeri kargo taşımacılığı yaptığı bildirdi.

RUSYA, ÇİN VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NE YAPTIRIM

Geçen hafta ABD ve Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin kitle imha silahları programını desteklediği gerekçesiyle Rusya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 6 kişi ve 2 tüzel kişiye yaptırım uygulamıştı. Diğer uluslararası firmaların yanı sıra, merkezi Vladivostok'ta bulunan ve Kuzey Kore'nin Chinyong şirketiyle bağlantılı olan Rus şirketi Alis'e de yaptırım uygulanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.