SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Kırım'daki Rus işgalini kınayan kararlar için Avrupa Parlamentosuna teşekkür etti

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 14 Kasım 2023 tarihinde Avrupa Parlamentosunun Sovyet karşıtı muhaliflere yönelik toplantısında Kırım'ın işgalini kınayan kararlar için Avrupa Parlamentosu ve AKPM'ye teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 16:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Kırım'daki Rus işgalini kınayan kararlar için Avrupa Parlamentosuna teşekkür etti

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 14 Kasım 2023 tarihinde, Avrupa Parlamentosunun Sovyet karşıtı muhaliflere yönelik toplantısına çevrim içi olarak katıldı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım'ın işgalini kınayan çok sayıda karar için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine (AKPM) teşekkür etti.

“RUSYA’DA YENİ BİR ÇAR ORTAYA ÇIKTI”

Kırımoğlu, komünist bloğun ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından pek çok kişinin totalitarizmin omurgasının kırıldığına ve Rus emperyalizmine maruz kalan halkların kendi ülkelerinde kendi bağımsızlıklarını oluşturacağına inandığını kaydetti. Kırımoğlu, "Ama işler bu şekilde yürümedi. 2000 yılında Rusya'da Sovyetler Birliği'nin çöküşünü büyük bir felaket olarak nitelendiren ve kendi deyimiyle Rus topraklarının koleksiyoncusu haline gelen yeni bir Çar ortaya çıktı" dedi.

KIRIMOĞLU, RUSYA'NIN ÇEÇENİSTAN, GÜRCİSTAN VE MOLDOVA'DA İŞLEDİĞİ SUÇLARI VURGULADI

Kırımoğlu konuşmasında, Çeçen halkına yönelik kanlı soykırımdan, Gürcistan'ın Rus ordusu tarafından işgalinden, Moldova'nın bir kısmının işgal edilmesinden ve Rus rejiminin dünya toplumundan yeterince saklanmayan diğer birçok suçundan bahsetti. Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimini değerlendiren Kırımoğlu, "En iğrenç olanı, Ukrayna'ya yapılan sebepsiz saldırı. Kırım ve Donbas'ın işgali ve son olarak Ukrayna'nın topraklarının işgal edildiği Şubat 2022'de Rus birliklerinin geniş çaplı saldırısıydı. Daha önce işgal edilen bölgelerin yüzde 50'sinden fazlasının Ukrayna tarafından kurtarıldığı doğru ancak Ukrayna topraklarının yüzde 18'i hâlâ işgal altında” ifadelerini kullandı. Kırımoğlu, savaşta öldürülen toplam insan sayısının yüz binlerle ifade edildiğini, Ukrayna'ya verilen maddi zararın ise yüz milyarlarla ölçüldüğünü söyledi.

UKRAYNA, BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDIKTAN SONRA KIRIM TATARLARINA ANA VATANLARINA DÖNMESİ İÇİN YARDIMCI OLDU

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avrupa Parlamentosunda Çarlık Rusyası döneminden başlayarak Kırım'ın işgal tarihini, Kırım Tatarlarına yönelik baskıları ve 18 Mayıs 1944'teki sürgünü anlattı. Kırımoğlu, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazandıktan sonra Kırım Tatarlarının ana vatanlarına dönüşüne katkıda bulunduğunu belirtti. Kırımoğlu, "Vatanlarına dönen Kırım Tatarları, evlerini işgal edenlerin uzaklaştırılmasını talep etmediler, kendi topraklarına yerleşmek için toprak istediler" dedi.

RUS İŞGALCİLER, KIRIM TATARLARINA AYRIMCILIK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da geçmişten bugüne yaşananları ele alan Kırımoğlu, Rus şovenistlerin Kırım Tatarlarına ayrımcılık yaptığını vurguladı. Kırımoğlu, temsiliyet hakkında yaptığı açıklamada, "Kırım Tatarlarının hükumet yapılarında temsili hiçbir zaman yüzde 1.5-2'yi geçmedi ve Kırım'da nüfusun yüzde 13'ünü oluşturuyorlardı" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA, YERLİ HALKLAR KANUNUNU KABUL ETTİ

Kırımoğlu, Ukrayna'nın Birleşmiş Milletlerin yerli halklara ilişkin deklarasyonuna katıldığını, Meclis ve Kurultay'ın Kırım Tatar halkının temsil organı olarak tanınmasına ilişkin kanunlar da dahil olmak üzere Kırım'ın yerli halkının haklarını yeniden tesis etmeyi amaçlayan bir dizi kanunu kabul ettiğini söyledi. Kırımoğlu, "Yerli halklara ilişkin yasanın kabul edilmesi bizim için çok önemli. Bu yasa, mevcut özerkliğin, yerel halkın kendi kaderini tayin hakkı temelinde Kırım Tatar halkının ulusal-bölgesel özerkliğine dönüştürülmesine olanak tanıyor" dedi.

Kırımoğlu, "Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'yı, yerli halklara ve yerli halkların statüsüne ilişkin yasalar çıkarmaya ve Ukrayna Anayasasını, Kırım Tatar halkının Kırım topraklarındaki ulusal-bölgesel özerkliğini tanıyacak şekilde değiştirmeye davet etmelidir" ifadelerini kullandı.

KIRIM'A YERLEŞEN RUSLARA "YARIMADAYI TERK ET" ÇAĞRISI

Kırımoğlu, Rus işgalinin ardından Kırım'a yerleşen Ruslara yarımadayı terk etmeleri çağrısında bulundu. Konuşmasının sonunda Avrupa Parlamentosuna genel olarak Kırım'daki, özelde ise Ukrayna'nın işgal altındaki toprakları ve yerli Kırım Tatarlarının durumunu takip ettiği için teşekkür etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.