SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'da "Ülke Sineması: Ukrayna" programının açılış töreni yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Beyoğlu Sineması’nda “Ülke Sineması: Ukrayna” programının açılış töreni yapıldı. Program çerçevesinde, farklı günlerde 6 adet Ukrayna filmi gösterilecek.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2023 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2023 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul'da "Ülke Sineması: Ukrayna" programının açılış töreni yapıldı

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nin simge mekânlarından Beyoğlu Sineması’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) başlattığı “Ülke Sineması Kuşağı” adlı yeni programın ilk konuğu Ukrayna oldu. 14-22 Aralık tarihlerinde Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğunun destekleriyle düzenlenen “Ülke Sineması: Ukrayna” programının açılışı dün gerçekleşti.

Açılış etkinliğine Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Moldova İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza, İBB Kültür Dairesi Başkanı Tolga Volkan Aslan, İBB Dış İlişkiler Daire Başkanı Barboros Büyüksağanak ve İBB Başkanı Dış İlişkiler Danışmanı Osman Turan katıldı.

UKRAYNA BAŞKONSOLOSU, UKRAYNA FİLMLERİ HAKKINDA QHA'YA KONUŞTU

“Ülke Sineması: Ukrayna” programı hakkında Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, “Öncelikle İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'na, İBB Başkanlığının tüm ekibine ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğunun tüm ekibine çok kısa bir süre içerisinde bu çok önemli projeyi hazırlamayı başardıkları için teşekkür etmek istiyorum. Bugün İstanbul'da Ukrayna Sinema Günleri başlıyor. Önümüzdeki birkaç gün boyunca 6 Ukrayna yapımı filmi göstereceğiz. Program çerçevesinde bir ya da iki yıl önce gösterime giren çağdaş filmlerin yanı sıra herkesin tanıdığı, Ukrayna sinemasının klasiği ‘Unutulmuş Ataların Gölgeleri’ filmi de gösterilecek.” dedi.

PROGRAM KAPSAMINDA “1944.KIRIM.SÜRGÜN” FİLMİ GÖSTERİLECEK

Programın “Pamfir” isimli filmin gösterimiyle açılış yaptığını belirten Başkonsolos, “Bu film bu yıl İstanbul Film Festivali'ne de katıldı. Film çok iyi, çok kaliteli, bu yüzden programımıza bu film ile başlamayı tercih ettik. Ayrıca ‘Nöbetçi Kulesi’ filmimiz gösterilecek. Gençler için iyi bir film, çok iyi özel efektleri var, Hollywood seviyesinde bir film olduğunu söyleyebilirim. Özellikle dikkat çekmek isterim ki, 22 Aralık günü saat 16.00'da Beyoğlu Sinemasında "1944. Kırım. Sürgün" filmini göstereceğiz. İstanbul'da ve Türkiye'de büyük bir Kırım Tatar diasporası var ve Ukrayna Sinema Günleri kapsamında Kırım Tatarlarının sürgününü, bu trajediyi anlatan bir filmi göstermek bizim için çok önemliydi, çünkü özellikle Türk izleyicilerin kardeşlerimiz Kırım Tatarlarının trajedisini bilmesi gerekiyor. Bu belgesel film, sürgün trajedisinden kurtulan ailelerin hikayelerini anlatıyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRK SEYİRCİSİ, UKRAYNA’YI FARKLI PERSPEKTİFTEN GÖRME FIRSATINA SAHİP OLACAK”

Ukrayna Film Günleri gibi bir projenin kültürel değişim açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Nedilskıy, “Türk seyircisine Ukrayna sinemasının gelişmekte olduğunu, Ukrayna sinemasının çok modern bir sinema olduğunu, çok kaliteli bir sinema olduğunu göstermek istiyoruz. Göstereceğimiz tüm filmler birçok uluslararası film festivaline katıldı, bazıları ödül kazandı, farklı ülkelerdeki sinemalarda gösterildi ve büyük gişe hasılatları elde etti ki bu da film kalitesinin çok önemli unsurlarından biridir. Dolayısıyla Türk seyircisi, Ukrayna'yı biraz daha farklı bir perspektiften izleme ve görme fırsatına sahip olacak” dedi.

"BU ETKİNLİK UKRAYNA-TÜRKİYE KARDEŞLİĞİNE BÜYÜK KATKILAR SUNACAK"

Sinema gösteriminden önce konuşan İBB Kültür Dairesi Başkanı Tolga Volkan Aslan, “Sanatın her dalda olduğu gibi sinemada da birleştirici olduğuna, en kuvvetli anlatım dili olduğuna ve söylemek istediklerimizin en kolay yolu ve evrensel bir dil olduğuna inanıyoruz. Bu sinema günlerini bizim evrensel birlikteliğimiz için, özellikle de yıllardır devam eden Ukrayna-Türkiye kardeşliğine çok büyük katkılar sunacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Film başlamadan önce katılımcılar saygı duruşunda bulunarak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşta 12 Aralık 2023 tarihinde hayatını kaybeden, "Zakhar Berkut" filmi yapımcılarından birisi olan Ruslan Volodin’i andı.

İSTANBUL’DA UKRAYNA SİNEMA GÜNLERİ

İBB Kültür’ün başlattığı “Ülke Sineması Kuşağı” kapsamındaki “Ülke Sineması: Ukrayna” programı çerçevesinde 14-22 Aralık 2023 tarihlerinde Beyoğlu Sineması'nda “Pamfir”, “Klondike”, “Unutulmuş Ataların Gölgeleri”, “Zakhar Berkut”, “Nöbetçi Kulesi” ve “1944. Kırım. Sürgün” filmleri gösterilecek.  “Ülke Sineması: Ukrayna” programı; Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Devlet Film Ajansı, "Ukrayna Yapımı İzle!" Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) destekleriyle düzenleniyor.

"Ukrayna Sinema Günleri" programının ücretsiz biletleri "İstanbul Senin" uygulaması üzerinden temin edilebiliyor. Filmler, Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak izleyicilere sunulacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.