SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkanı Refat Çubarov'dan QHA'ya özel açıklamalar

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Antalya Diplomasi Forumu’nda Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularını yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 17:31
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 22:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkanı Refat Çubarov'dan QHA'ya özel açıklamalar

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, katıldığı III. Antalya Diplomasi Forumu'nda Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt verdi. Çubarov, Antalya Diplomasi Forumu'nun önemine işaret ettiği konuşmasında, Ukrayna'daki Rus saldırılarına ve KTMM'nin yürütmekte olduğu faaliyetlerine de değindi.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU'NUN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ

Rusya’nın savaşı 10 yıl önce başlattığını vurgulayan Çubarov, 24 Şubat 2022’den bu yana başkent Kıyiv dahil olmak Ukrayna’nın topraklarına topyekûn olarak saldırdığını anımsattı.

Çubarov, II. Antalya Diplomasi Forumu ile 1-3 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen III. Antalya Diplomasi Forumu’nun arasındaki farka dikkat çekerek, küresel anlamdaki saldırganlıkların arttığını söyledi. Çubarov, “Böyle toplantılarda dünya ülkelerinin çeşitli temsilcileri, Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları bir araya gelerek barışa gidecek yollar arıyor. Bu çerçevede savaşa sebep olan saldırgan tutumları doğru anlamak lazım. Bu saldırgan devletler uluslararası hukukun sınırından nasıl çıktı? Buna cevap vermek için yapılan görüşmeler kısa zamanda çözüm üretmese de bu tür görüşmeler olmadan herhangi bir netice gerçekleşmeyecek. O yüzden bu zirve çok önemli” ifadelerini kullandı.

KTMM, FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEBİLİYOR MU?

Ayrıca Çubarov, Kırım işgal edilmeden birkaç ay önce 2013 yılının son aylarında KTMM’de seçim yapıldığını ve Rusya’nın sözde “terör örgütü” bahanesiyle KTMM’nin faaliyetlerini yasakladığını dile getirdi. 33 kişilik Meclis üyesinin tam olarak gerekli faaliyetleri yürütemediğini ifade eden Çubarov, 5 kişinin haksız yere alıkonulduğunu belirtti. Çubarov, “KTMM Başkanı Birinci Yardımcısı Nariman Celal 17 sene hapis cezasına çarptırıldı. Kırım’daki faaliyetlerimiz Kıyiv’e geçirildi. Ama meclis üyelerinin çoğunluğu Kırım’da yaşıyor ve vatan topraklarında vazifelerini yerine getiriyor” bilgisini verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.