SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya programını tamamladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya'da gerçekleştirdiği temaslarını tamamlayarak, ülkeye döndü.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 22:52
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 22:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya programını tamamladı

Kıbrıslı Türklerin Avustralya'daki 80. yılında kültür ve geleneklerini yaşatmak amacıyla düzenlenen festival ve etkinliklerine katılmak üzere 21 Mayıs 2024 tarihinde Avustralya'ya giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkedeki temaslarını tamamlayarak, 30 Mayıs 2024 tarihinde Lefkoşa'ya döndü.

Ercan Havalimanında KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile İçişleri Bakanı Dursun Oğuz tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Tatar, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu tarafından aktarılan bilgilere göre, Avustralya temaslarını değerlendiren Tatar,  orada yaşayan vatandaşlarla kucaklaştığı, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargolar ile yeni siyaseti anlatma fırsatı bulduğu başarılı bir ziyaret olduğunu belirtti. 

ZİYARET GKRY'İ RAHATSIZ ETTİ

Avustralya’da yaşayan ve sayısı on binleri bulan, dört kuşağa ulaşan vatandaşların vatan özlemini yakından gördüğünü ve 14 bin kilometre uzaktaki vatandaşlarıyla kucaklaşmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, yıllar önce ülkesinden EOKA saldırıları ve diğer nedenlerle Avustralya’ya giden vatandaşların oradaki başarılarını, şirketler kurmalarını gördüklerini kaydetti.

Şimdi tek yürek içinde mücadeleyi sürdüreceklerini, KKTC’nin her yerde temsil edilmesi, güçlenmesi adına çalışmaları devam ettireceklerini ifade eden Tatar, Cumhurbaşkanı olarak Avustralya’ya yaptığı ziyaretinin Güney’de rahatsızlık yarattığını, Avustralya’da iki devletli çözümden bahsetmesinden dolayı rahatsızlık verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya’da gereken tüm mesajları verdiğini, vatandaşlarla kucaklaştıklarını, haksız ambargoları ve yeni siyaseti anlattıklarını, başarılı bir ziyaret olduğunu ifade etti.

CUMHURBAŞKANI KIBRIS DAVASINI ANLATTI

Kıbrıs’ta iki ayrı halk, devlet ve demokrasi olduğunu, bir anlaşma olacaksa bunların kabulü ve işbirliği yapılması gerektiğini belirten Tatar, artık ambargoların çağdışı olduğunu anlattıklarını da söyledi.

Avustralya’da Kıbrıs konusunun pek bilinmediğini, o yüzden muhataplarına konuyu anlattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı, oradaki Türk diasporasının da güçlü bir hale geldiğini, bu çerçevede etkili bir noktaya gelmelerinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. 

1940’lı yıllarda oraya giden vatandaşların bugün başarılı bir noktaya gelmesinden gurur duyduğunu belirten Tatar, Avustralya ziyaretinin, başarılı bir ziyaret olduğunu söyledi.

Önceki Cumhurbaşkanlarının da ziyaret yapmak istediğini ancak olmadığını, kendilerinin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte girişimlerini etkili bir şekilde sürdürdüklerini ve vize aldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı olarak yaptığı ziyaretin önemine vurgu yaptı.

Orada yaşayan halkın da takdirini aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Melbourne, Cambera ve Sidney temaslarını anlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.