SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan bir ilk

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’ya göç edişlerinin 80. yıl etkinliklerine katılmak üzere 21 Mayıs 2024 tarihinde Ada'dan ayrıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 01:36
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 01:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan bir ilk

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin Avustralya’ya göç edişlerinin 80. yıl etkinliklerine katılacak. Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya’yı ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı olacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu tarafından açıklanan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Ercan Havalimanı’ndan, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, GKK Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı ve diğer yetkililer uğurladı.

Ercan Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Tatar, Kıbrıs Türkleriyle buluşmak üzere Avustralya’ya gittiğini ifade ederek, özellikle pandemi döneminde webiner aracılığıyla Avustralya’daki dernek, kurum, kuruluş, konsey ve futbol kulübü temsilcileriyle KKTC ile olan bağları ve ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Bundan iki yıl önce Kıbrıs Türklerinin Avustralya’ya göç edişlerinin 80. yıl dönümünde yapılacak etkinliklere davet edildiğini kaydeden Tatar, son iki yıldır Avustralya ziyareti için çok çaba gösterildiğini kaydederek, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Avustralya Büyükelçiliği yetkilileri ile Kıbrıs Türkü kurum-kuruluş başkanlarına teşekkür etti.

“BENİM GAYEM İNSANLARIMIZLA KUCAKLAŞMAK, BULUŞMAK”

Kıbrıs Türklerinin Avustralya’ya göçlerinin 80. yıl dönümünde Melbourne ve Sydney’de düzenlenecek etkinliklere katılacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Benim gayem insanlarımızla kucaklaşmak, buluşmak.” dedi.

Şu anda yüz binden fazla Kıbrıs Türkü’nün Avustralya’da olduğunun söylendiğini kaydeden Tatar, artık dördüncü neslin varlığını devam ettirdiğini söyledi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan göç dalgaları daha sonra İngiliz Sömürge Yönetimindeki sıkıntılar ve 1964-1974 arası Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türkü’ne saldırıları ve zulümleri nedeniyle Avustralya’ya göç edildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, on binlerce kilometre uzaklıktaki Kıbrıs Türklerinin, öz vatanları KKTC için yaptıklarının açık ve net olduğunu vurguladı.
Avustralya’daki Kıbrıs Türklerinin sık sık KKTC’ye geldiğini, burada yatırım yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu kadar yıldır öz vatanlarından hiç kopmamışlar” dedi.

Kıbrıs Türkünün, Avustralya’da da tek yürek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, anavatan Türkiye’de, İngiltere’de, Avustralya’da Kıbrıs Türkü’nün hep kültürünü, kimliğini, örf, adet ve geleneklerini yaşatma gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.

“İşte biz böyle var olduk” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’taki mücadele ve Kıbrıs’tan göç etmiş Kıbrıs Türklerinin gayretleriyle tek yürek vatana sahip çıkıldığını ve bugünlere gelindğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC gerçeğiyle, bağımsız bir Türk devletinin sahipleri olarak mücadeleyi taçlandırdıklarını ifade etti.

TATAR, AVUSTRALYA’YI ZİYARET EDEN İLK CUMHURBAŞKANI 

Avustralya’yı ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı olacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Oradaki kardeşlerimizle hasret gidermek, kucaklaşmak ve onlara teşekkür etmek için Avustralya’ya gidiyorum” dedi. 

Kıbrıs Türklerinin ekonomik başarılarıyla da Avustralya’da varlıklarını sürdürdüğünü ifade eden Tatar, iş insanlarıyla da bir araya geleceğini söyledi. Avustralya’daki iş insanlarının yaptıkları yatırımlarla KKTC’ye sahip çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Onun için biz güçlüyüz” vurgusu yaptı.

“Biz bir bütünüz, tek yüreğiz. Nerede olursak olalım hepimizin kalbinde, gönlünde KKTC sevgisi yatmaktadır. Çünkü büyük bir mücadeleyle bugünlere kadar gelebildik.” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, geçmişi çok iyi bilmek gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, “Vefa gereğini yerine getirmek için bugün KKTC’nin beşinci Cumhurbaşkanı olarak Avustralya’yı ziyaret etmek için yola çıkıyorum” şeklinde konuştu.

“Avustralya’daki varlığımızı güçlü bir şekilde muhafaza edebiliyorsak ve gönül birliğini koruyabiliyorsak ne mutlu bize” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin, Avustralya’daki Kıbrıs Türklerine verdiği değeri ve varlıklarının kıymetini ifade edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar’a ziyaretinde, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Hüseyin Işıksal ile Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser eşlik ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.