SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Ukrayna için 4.2 milyar dolarlık maddi yardım çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 2024 yılında Ukrayna'ya 4.2 milyar dolarlık insani yardım çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 18:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Ukrayna için 4.2 milyar dolarlık maddi yardım çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2024 yılını kapsayacak şekilde "Ukrayna Bölgesel Mülteci ve İnsani Müdahale Planı” konusunda bugün basın toplantısı düzenledi.

OCHA, insani yardıma ihtiyaç duyan 8.5 milyon kişiye yardım etmek için 3.1 milyar dolar, 2.3 milyon Ukraynalı sığınmacıya ve onlara ev sahipliği yapan toplulukları desteklemek için ise 1.1 milyar dolar olmak üzere toplamda 4.2 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Toplantıda, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, gündeme ilişkin değerlendirme yaptı.

14.6 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, 14.6 milyondan fazla kişinin yardıma muhtaç olduğunu ve Ukrayna'da savaş bölgelerinde yaklaşık 3.3 milyon kişinin bulunduğunu belirtti. Ayrıca Griffiths "Ukrayna'da ülke içinde 4 milyon kişi yerinden edildi” dedi.

BÖLGESEL MÜLTECİ MÜDAHALE PLANI

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Ukrayna'da 4 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğine, 6.3 milyon kişinin diğer ülkelere gitmek zorunda kaldığına ve toplamda 10 milyonu aşkın kişinin savaş mağduru olduğuna işaret etti.  

BM Komiseri Grandi, eylem planı kapsamında Ukraynalı mültecileri ve onlara ev sahipliği yapan toplulukları desteklemek için 1.1 milyar dolar yardım çağrısında bulunduklarını duyurdu.

RUSYA, UKRAYNA’DAKİ BM İNSANİ YARDIM DEPOLARINA VE ARAÇ KONVOYLARINA SALDIRIYOR

İşgalci Rusya'nın, Ukrayna’da 2023 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Misyonunun depolarına veya araç konvoylarına 50’den fazla saldırı gerçekleştirdiği kaydedilmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.