SON DAKİKA
Hava Durumu

Bişkek'te "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te TÜRKSOY ve Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı desteğiyle "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" konulu sergi düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2024 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bişkek'te "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Gapar Aytiev Millî Güzel Sanatlar Müzesi'nde, 6-8 Haziran 2024 tarihleri arasında "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ortaklığında tertip edilen sergide; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan'dan kadın ressamların eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin küratörlüğünü Özbekistan Sanat Akademisi Öğretim Üyesi Kamola Akilova yaptı.

Türk dünyasının başarılı kadın ressamlarının düşünce, duygu, tutku ve hayallerinin yansıtıldığı eserlerin yer aldığı sergiye sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Eserlerde, Türk dünyasının ortak kültür, tarih ve değerlerine de yer verildi.

Türk dünyası kadın ressamlarını bir araya getirmek maksadıyla düzenlenen etkinliğin programında “Tarihi, kültürel, sosyal yönleriyle sanatta kadın” konu başlığı ile bir yuvarlak masa toplantısı ve Bişkek’teki güzel sanatlar okulu öğrencileri için ustalık atölyeleri de yer aldı. 

Resim sergisinde; Azerbaycan'dan Naile Gandilova ve Nargiz Gulieva, Kazakistan'dan Leyla Mahat ve Gulnazım Omirzak, Kırgızistan'dan Orozgan Mambetalieva, Roza Rcangaraçeva, Zura Turdubaeva, Nurkan Kangeldieva, Gulnara Musabay, Nurgulyana Ninokenteva ve Tamila Mamatova, Türkmenistan'dan Hatıca Amansahedova ile Aynaguzel Nurıeva ve Kamuran Kardaş ile Nalime Türkyılmaz eserleriyle yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.